POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Velký úspěch Ondry Petržíka na okresním kole dějepisné olympiády! Nakonec tu je i postup na kraj!!!

Dne 20. ledna se na gymnáziu v Hostinném konalo okresní kolo dějepisné olympiády letos zaměřené na konflikty a bitvy v časovém rozmezí od Sámovy říše až po 1. světovou válku. Z naší školy se nejlépe umístil žák 8. ročníku Ondra Petržík, který v konkurenci zástupců gymnázií a ostatních žáků základních škol obsadil výborné 7. místo! Se svými 73 body zaostal za postupem do kraje o pouhé dva body, které navíc mohl získat, ale nebyl si jist, tak raději v inkriminované otázce nic nenapsal…

Dne 27. ledna se ale vyučující dozvěděl, že Ondra přece jen postupuje na kraj! Obsahem bude 1. světová válka, společně se vzorně připravíme a pak uvidíme. Držte nám palce!

(Celý článek...)



Zaměření letošního ročníku bylo velmi široké. 1300 let dějin nebylo jednoduché vtěsnat do pouhé dvouměsíční přípravy. Pořadatelé do propozic napsali, že otázky budou směřovat spíše do českých dějin s evropským přesahem. Jaké bylo zděšení vyučujícího, když pak v Hostinném viděl, že se test skládá zejména z otázek z evropských dějin, z těch českých tam nebylo téměř nic. Vnímal jsem to jako podvod. Navíc z letošních účastníků nikdo neměl za sebou celý tento sledovaný úsek dějin, neboť 1. světová válka spadá až do 9. ročníku a my jsme zde měli dva osmáky, a dokonce jednoho šesťáka, suverénně nejmladšího účastníka kola – Jendu Horáka.

Přesto jsme se rozhodně neztratili. Vedle již zmíněného Ondry, který přidal k radosti pedagogického doprovodu nejen znalosti získané ze společných příprav, ale zejména i informace všeobecného přehledu, logického usuzování a oprášil i vědomosti získané z osobních návštěv památek v regionu, jakou je například pevnost Josefov, získali polovinu z maxima bodů i Jenda Horák a Káťa Klimešová. Jen díky opravdu mimořádné konkurenci a téměř minimálnímu bodovému odstupu všech soutěžících neskončili nakonec na vyšších příčkách. Přesto jejich 22. a 24. místo z 35 účastníků je velmi solidní výsledek a odpovídá maximu možného z toho, čemu se věnovali ve své přípravě.

 Fakt, že zaměření kola bylo nakonec poněkud jiné, pokládám za selhání organizátorů. Velkou obtížnost a dokonce i faktické chyby otázek kritizovali i ostatní přítomní učitelé. Osobně jsem si test zkusil napsat a mohu potvrdit, že rozhodně neodpovídal nejen průměrným znalostem milovníků dějepisu na základní škole, ale dokonce i maturantů!

Zejména krásný výsledek Ondry, jehož předběhli jen studenti gymnázií a dvou velkých základních škol z okresu, napovídá, že se snad na kraji úplně neztratíme. Pokud si ve svém volném čase najdou všichni tři účastníci několik chvil na dějepisnou olympiádu i za rok, a nenajde se žádný jejich přemožitel v kole školním, rád se opět budu na jejich přípravě podílet. Překážkou pro nynější osmáky jistě budou blížící se přijímací zkoušky. Tuto soutěž však budou moci brát jako jednu z příprav na ně, neboť atmosféra neznámého prostředí i tváří je velmi podobná té u ,,přijímaček“. Co se Jendy týče, jistě začne postupně proměňovat své zkušenosti z této soutěže, které již od loňska získává. Pevně doufám, že nám zůstane věrný a nenabídne své nemalé vědomosti gymnaziální konkurenci.

Jsem moc rád, že na naši školu chodí i takto nadaní žáci. Je radost s nimi spolupracovat, rozvíjet jejich touhu po poznání a setkávat se i s aktivní součinností rodičů. Práce s takovými jedinci je úplná pedagogická oáza! V záplavě informací týkajících se špatného chování žáků, jejich nevalných studijních výsledků, obecné neochotě otevřít své hlavy vědomostem, dovednostem i zkušenostem, napjatých vztahů s rodiči  jsou tyto poznatky cenné a pro pedagoga dvojnásob důležité. Jen houšť takových! To si jistě přejeme všichni! Takovéto i jiné soutěže jistě mohou objevit i nové, zatím skryté jedince, jejichž talent jen doutná. Díky účasti v olympiádách a dobrým výsledkům se pak může plamen touhy po poznání rozhořet naplno. To je tedy výzva pro potenciální školní konkurenty  těchto tří statečných do příštího roku! K vyhledávání takovýchto malých ohníčků se jistě připojím i já! Dějinám a touze po poznání třikrát zdar!!!                    

    
                       

| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 26. 01. 2015 | 1481 přečtení |
| Počet komentářů: 4 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server