O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

100 let Československa se připomíná i v naší škole

Letos si naše země připomíná velké množství výročí událostí, které se staly nejen v letopočtech končících osmičkou. Klíčové je přitom stoleté výročí vzniku Československa. Při příležitosti těchto kulatin uspořádalo Národní muzeum v Praze soutěž pro žáky základních škol.

     

(Celý článek…)Ta spočívala v pátrání po rodinných šuplících a tajných skrýších s jediným cílem – najít předmět, na něhož by se vázal příběh spojený nějakým způsobem s československými dějinami. Poté jsme vše shromáždili ve škole a uspořádali výstavu. Nyní vše nafotíme a pošleme do Prahy. Pokud uspějeme, aktivně bychom se účastnili společné Česko-Slovenské výstavy v Praze a v Bratislavě.

Jen tři žákyně vytrvaly v dlouhém projektu od září až do konce a výsledky jejich činnosti můžeme nyní obdivovat. Nikola Uherková ze 7. třídy shromáždila neuvěřitelné množství fotek a novinových výstřižků o svém pradědovi, který šel na štaflích 93 km až do Liberce. Bětka Teperová z osmé třídy pak pátrala po smutném osudu svého vzdálenějšího příbuzného, který se stal jako velmi mladý obětí komunistické perzekuce v padesátých letech. Nicol Dobrá z 9. ročníku pak sepsala osudy své prababičky za 2. světové války pomocí její pracovní knížky. Dozvěděli jsme se, že jen se štěstím unikla totálnímu nasazení.

Věřím, že tato výstava i soutěž s ní spojená již přinesla tolik potřebný mezigenerační dialog. Děti by jistě měly klást otázky svým rodičům a prarodičům, byť jsou často dotazy sebeméně příjemné. I díky této činnosti mají žáci historii skoro ,,na dosah“.

Pokud byste chtěli vědět podrobnosti, zhlédnout expozici či se setkat s autorkami výstavy, které by Vám podaly bližší informace, jistě Vás rádi uvidíme. Zveme též širokou veřejnost. Menší expozice je přístupná v době provozu školy v 1. patře naproti schodům.

Zároveň mám výzvu pro všechny čtenáře tohoto článku. Pokud byste i vy měli ve svých rodinách nějaký předmět spojený s příběhem předávaným v rodině z generace na generaci a vážícím se k československým dějinám od roku 1918 do současnosti, kontaktujte autora článku na jiri.lux@zsbt.cz. Pokud by se shromáždilo dostatečné množství předmětů a příběhů, mohli bychom uspořádat nějakou větší, i když už nesoutěžní výstavu s přesahem mimo školu. Předem moc děkuji!

Na závěr děkuji paní učitelce Poživilové za velkou pomoc s výtvarným pojetím a aranžmá naší ,,výstavky“. Dík patří i paní učitelce Kňourkové za pomoc s ,,dynamickým“ ztvárněním celkové soutěžní fotografie expozice.

Navštivte naši výstavu a nechte se přenést do časů nedávno minulých, do éry Československa!

Foto zde


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 29. 01. 2018 | 1357 přečtení |
| Počet komentářů: 31 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server