O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Jenda Horák obhájil prvenství ve školním kole dějepisné olympiády

V úterý 21. listopadu se konalo školní kolo dějepisné olympiády. Ve srovnání s loňským ročníkem se jméno vítěze nezměnilo… 

      

(Celý článek…)Letošní téma neslo podtitul ,,To byla první republika…“. Jako problém se hned ukázal fakt, že ani deváťáci zatím toto období neprobírali, nemluvě pak dokonce o šesťácích, ale na druhou stranu se zase všichni ocitli na stejné startovací čáře.

Počet účastníků čítal patnáct a zastoupeny byly všechny třídy druhého stupně. Téma se však přece jen ukázalo jako poměrně obtížné, čemuž odpovídaly i jednotlivé úkoly mnohdy představující skutečné oříšky, jak jsem sám osobně zjistil. Největším problémem byly asi názvy prvorepublikových firem – měly se poznat z jejich symbolů. I některá jména vědců a badatelů nebyla rozhodně i těm nejlepším žákům základní školy zcela známá, což však nepovažuji za jejich chybu, spíše skutečně hodnotím letošní zadání jako krajně obtížné.

Vlivem výše uvedených skutečností se letos poprvé stalo, že do okresního kola postoupil pouze vítěz, který jako jediný, a to navíc také na úplné bodové hranici, byl úspěšným řešitelem, neboť obdržel 39 bodů z celkových 65, což představuje 60 %.

To ovšem vůbec nesnižuje výkon žáků na druhém a třetím místě. Bronzovým se stal až na základě rozstřelové otázky týkající se poznání fotografie chrámu sv. Víta v Praze a dalších otázek k němu náležejících s celkovými 34 body Patrik Chromý z deváté třídy. Největší překvapení se však ukrylo za stříbrné místo. Sice až na rozstřel, přesto na něm skončila debutantka v této soutěži, žákyně teprve šesté třídy, které bylo téma nejvíce vzdálené, Rútka Albrechtová. Pouhých pět bodů ji dělilo od postupu na okresní klání.

Jsem velmi rád, že se nám začíná do soutěže výrazně prosazovat ,,mladá krev“. Vedle Rút skončil na krásném pátém místě její spolužák Pepa Zivr. Přece jen jsou Jenda i Patrik deváťáci a měl jsem trochu obavy s naším obsazením soutěže do budoucích let. Takto si mohu troufnout odhadnout, že možná krize a hubená léta jsou zažehnány. A úspěch šesťáků? Jenda začínal už jako páťák…

Těším se tedy nejen na příští roky, ale hlavně na leden, kdy se pokusí Jenda uspět v okresním kole. Půjde už o jeho pátou a bohužel též poslední účast! Pro zajímavost – má účast v pozici kantora bude v pořadí šestá. Ano, jen jednou – hned v prvním roce mého působení na této škole se stalo, že Jenda Horák nejel se mnou na okresní kolo. Proč?  Byl tehdy teprve ve čtvrté třídě, pokud bych ho ale nominoval, jistě by postoupil.  Že přeháním? Pak tedy pozor!  Hned rok na to v roce 2013 porazil všechny své školní soupeře coby benjamínek…Čas však plyne neúprosně a letos zažije Jenda svou derniéru. Udělám vše proto, abych ho na ni co nejlépe připravil a Jenda tak mohl zužitkovat své tak velké zkušenosti! Držte mu v lednu palce!

Foto zde

 


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 27. 11. 2017 | 1120 přečtení |
| Počet komentářů: 65 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server