O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Legenda to dokázala - Jenda Horák obsadil 3. místo v okresním kole dějepisné olympiády!

Ve středu 17. ledna se konalo v ZŠ Komenského v Trutnově okresní kolo dějepisné olympiády. Naší škole přineslo nevídaný úspěch. Jenda Horák se konečně dočkal! Obsadil bronzovou příčku a postoupil do krajského kola!

   

 (Celý článek…)

 Tématem letošního ročníku je první československá republika. Zdánlivých pouhých dvacet let vývoje mezi lety 1918 – 1938 však přináší neskutečné množství fakt, informací a jmen přes politiky, umělce, novináře až po sportovce. Příprava probíhala již od vánočních svátků, byla náročná, ale odměna v podobě úspěchu se dostavila.

Jenda konečně a žel naposled plně zúročil svou již pátou účast, tedy obrovskou zkušenost se soutěží. Do jisté míry se již stal i podle svých slov legendou, jež však teprve nyní sklízí úspěch.

Jaká jsou ale fakta? Z maximálního počtu 110 bodů obdržel Jenda plných 83. Na prvních dvou místech se umístily dvě studentky z gymnázia v Trutnově, kdy vítězka měla 93 a druhá v pořadí 85 bodů, tedy jen o dva více. Když k tomu připočtu fakt, že Jenda nejvíce bodů ztratil v nejvíce bodovaných otázkách – v mapě ČSR a odstoupených územích a v politickém systému ČSR – znamená to, že s nimi byl prakticky na stejné výši. Jediný náš zástupce na okrese, škola s nejmenším počtem účastníků okresního kola, malá venkovská škola tak kromě gymnázia porazila všechny další i daleko větší základní školy včetně některých zástupců víceletých gymnázií. Tento fakt se už počítá a Jenda nás tak výrazně zviditelnil.

Co tento úspěch znamená dál? Předně před přijímacími zkouškami na SŠ Jenda získává body, které se mu mohou hodit. Krajské kolo se uskuteční na konci března v Hradci Králové a bude tak asi měsíc před ,,přijímačkami“. Opět se budeme tvrdě chystat a uvidíme, jak uspějeme. Držte Jendovi palce!

Pět let dobrovolné práce navíc se zúročuje, kdo ho však bude následovat, je velká neznámá. Pokud by se někdo mezi dalšími našimi žáky již nyní našel, snad je pro něj tento úspěch velkou motivací to na podzim zkusit také!

Co na to všechno říká Jenda sám?    

,,Hurá! Na pátý pokus to konečně vyšlo! Jedu do Hradce Králové na krajské kolo dějepisné olympiády. Tentokrát mi téma sedlo. První republika byla zajímavou částí dějin, bádání o ní mě bavilo. Navíc zde už existuje i mnoho jiných pramenů - dokumenty a dobové záznamy.

Za ty roky jsem se neučil nudné letopočty, ale dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí. Třeba už vím, že ve středověku nemohl vařit pivo každý jako dnes, ale jen ten, komu dal právo sám král. Víte, že Marie Terezie měla přezdívku Tchýně Evropy? Své děti totiž provdala a oženila po celém kontinentu v zájmu říše. To takový Masaryk začal jezdit na koni až jako sedmdesátiletý v souladu se svou zásadou pečovat o duši stejně jako o tělo. Takže se nebojte dějepisu, nuda to určitě nebude." 

Foto zde


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 22. 01. 2018 | 1093 přečtení |
| Počet komentářů: 24 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server