POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Osmáci navštívili pamětní síň J. A. Komenského

Ve čtvrtek 28. března, shodou okolností přesně v den narození J. A. Komenského, navštívili žáci osmé třídy místní pamětní síň, aby si na autentických místech připomněli dva roky pobytu a úkrytu Učitele národů přímo v naší obci.

   

(Celý článek...)



Hned u vstupu nás přivítal pan Mlejnek a ukázal nám odkryté základy zámku, který stával v těchto místech a v jehož útrobách nalezl Komenský své útočiště. Pak již následovala prohlídka samotné síně věnované životě, díle a odkazu nejslavnějšího zdejšího obyvatele.  Nejvíce žáky zaujala maketa zámku a dobová mapa s cestami našeho reformátora. Poutavý výklad našeho průvodce doplnily i zvídavé dotazy žáků stran Komenského i smutných osudů zdejšího zámku, který byl před více než 150 lety zbourán.

Na závěr žáci panu Mlejnkovi poděkovali, a protože nám ještě zbýval čas, prošli jsme si centrum obce a navštívili jeho nejvýznamnější památky. U pomníku padlých z obou světových válek jsem se od některých dozvěděl, že přestože chodí denně okolo, ani netuší, že zde něco takového je, natož aby znali jména těch, co pro svobodu nejen naší obce obětovali svůj život. O to více je zaujala zde napsaná jména, mnohdy s dětmi minimálně vzdáleně příbuzná. Doufám, že tato zdánlivě krátká zastávka tuto neznalost alespoň trochu napravila.

Naše další kroky vedly k budově husitského kostela, který spolu s katolickým kostelem a sídlem Svědků Jehovových tvoří unikátní sérii tří chrámů v takto malé obci. Nevynechali jsme ani budovu zdravotního střediska - bývalé školy, dále jsme postáli i u protilehlé fary, jež je bohužel stále v dezolátním stavu, a obešli již zmíněný katolický kostel sv. Jakuba Staršího. Mnozí byli překvapeni, že se  zde stále konají bohoslužby. 

Svou pouť jsme ukončili u školy, popsali si všechny její stavební fáze a porovnali je s již rýsující se moderní přístavbou.    

Všichni účastníci byli naprosto vzorní a zaslouží si velkou pochvalu. Snad si z celé té dvouhodinovky informací to podstatné odnesou - historie je všude kolem nás, nemusíme ani nikam jezdit!

Jaké dojmy si odnesli sami osmáci?

,,Moc se mi líbil model bývalého zámku a myslivny. Ze základů zámku byly nejlépe vidět schody. Překvapilo mě, že se dodnes zachovaly."

Jenny Walderová

,,Zaujaly mě zbytky kachlových kamen. Nejlepší byla mapa tehdejší Evropy."

Vojta Žižka

,,Nevěděl jsem, že měl Komenský adoptivní dceru a že se zde krom něho ukrývala i celá řada dalších uprchlíků."

Honza Ševčík

,,Viděli jsme maketu zámku i zbytky kamen."

Lucka Cioleková

,,Překvapilo mě, že se na zbytcích kachlových kamen zachovala i barva. Překvapením i bylo, že přestože se zde v těžkých časech Komenský schovával, vyrážel často do různých měst." 

Nela Chovančíková

,,Fascinuje mě, že se zde dochovaly skoro 400 let staré předměty i fakt, že se stále nemohou dohodnout tři obce, kde se vlastně Komenský narodil."

Jirka Janota

 

Foto zde

 

 


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 31. 03. 2019 | 2080 přečtení |
| Počet komentářů: 1 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server