POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Školní kolo olympiády z českého jazyka

Ve čtvrtek 11. prosince se sešli ti největší znalci a milovníci jazyka českého napříč z celého druhého stupně, aby se mezi sebou utkali o dvě postupová místa do únorového okresního klání, kde budou hájit barvy našeho ,,vzdělávacího ústavu“. Boj to byl lítý a neúprosný. Výsledky ukázaly velkou vyrovnanost i vysokou gramatickou a stylistickou úroveň některých. A o čem byla soutěž? Jak to tedy dopadlo?

   

(Celý článek...)



Na naprostém omylu by mohli být tací, kdo by se snad domnívali, že šlo hlavně o doplňování tolik nepopulárních ,,íček“, předpon s-, z- vz- nebo snad velkých písmen. Účastníci jistě potvrdí, že o toto v této soutěži vůbec nejde. Tvůrci se zaměřují zejména na verbální logiku žáků, jejich jazykovou hravost a slohovou fantazii. Samozřejmě že tu má výhodu zejména ten, kdo disponuje bohatou slovní zásobou získanou četbou nejen povinné literatury a kdo netráví svůj volný čas jen u PC her, ale to už bych zabíhal někam jinam. Děti se tak musely potýkat s nástrahami typu vytvoření pěti existujících slov s libovolnou předponou končících na –tisk, přeformulování stylisticky nevhodných vět či uvést významové rozdíly mezi slovy typ  a tip.

Druhou část soutěže představovala tvorba slohové práce omezené do zhruba 25 řádků normovaného textu. V takto krátkém rozsahu žáci přiměřeně pustili svou fantazii na výlet, aby vytvořili vhodný popis příslušející k tématu Pohled z okna. Žel někteří své snění poněkud přehnali a fantazii se jim již nepodařilo zkrotit, jiní ji v sobě přes veškerá snažení v podobě úpravy tématu a změny zvoleného postupu jaksi ani nenalezli. Přesto se našlo několik prací, řečeno slovy klasika, velmi, ale opravdu velmi zdařilých. Většinu děl ovlivnila předvánoční atmosféra umocněná hustým sněžením přesně v době tvorby práce, takže snít ani nebylo třeba. Všechny tyto emoce pak z některých ukázek doslova tryskaly pramenem nekonečným.

Na bedně tentokrát ze 17 účastníků skončili čtyři žáci. Jak je to možné? Na bronzové příčce se ocitli dva soutěžící s totožným počtem 18 bodů. Byli jimi Ondra Petržík z osmé a hlavně Jenda Horák ze šesté třídy. Oba chlapci tak čekají v roli náhradníků na okamžik, kdy by byli povoláni, protože do okresního kola mohou jet jen první dva. U Jendy se tak po dějepisné olympiádě jedná v krátké době již o druhý velmi zdařilý ,,zářez“ v soutěži určené především pro osmáky a deváťáky, neboť jen oni již většinu překážek probírali. V jeho osobě tak snad má naše škola ještě na hodně let dobrou budoucnost co se naší reprezentace a její kvalitativní úrovně týče. Snad nám nezběhne ke gymnaziální konkurenci…

Na stříbrné příčce s 19 body se umístila žákyně devátého ročníku Pavla Šturmová, která zaujala porotu zejména úrovní své slohové práce, kterou pojala mezi všemi zúčastněnými asi nejvíce osobně. Na Pavlu tak čeká okresní klání a bude to zřejmě pro ní poprvé, kdy bude moci naši školu reprezentovat v nějaké vědomostní soutěži. Vzhledem k blížícím se přijímacím zkouškám, které na ni snad čekají, se tak bude jednat o pověstný prubířský kámen alespoň co se neznámé atmosféry týče.

Vítězkyní s dostatečným bodovým náskokem se stala již ostřílená ,,matadorka“, co se reprezentace naší školy týče, žákyně osmého ročníku Eliška Cermanová, která obdržela rovných 22 bodů. Pro Elišku se jedná o výrazné znamení vzhledem k jejím zvýšeným pochybám o smyslu účasti její osoby na této i jiných soutěžních akcích, které předcházely samotnému ,,dobrovolnému“ kývnutí. Ano, nebylo pro pisatele těchto řádků vůbec snadné přemluvit tuto dívku, která vzhledem ke svému nabitému programu vycházejícímu jistě z její šikovnosti ve všech předmětech i oborech dlouho svou účast zvažovala. Také v jejím případě ovšem platí, že čím více soutěží a různých zadání i atmosféry si vyzkouší, tím lépe zvládne případné přijímací zkoušky, které na ni budou čekat již za rok. To už vůbec nemluvím o faktu, že případný další úspěch v této soutěži by ji již výrazně přiblížil k přijetí na vybranou střední školu, protože výsledky z této olympiády se samozřejmě do přijímacího řízení započítávají.

Na závěr tedy nezbývá nic jiného než jen popřát vítězkám a vzdát čest všem poraženým přesně v duchu olympijského hesla, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Dvěma dívkám budeme počátkem února příštího roku držet palce, aby co nejlépe uspěly v okresním klání v Trutnově. Za sebe se budu snažit jim v tom co nejvíce pomoci.

Kráse a kouzlům našeho jazyka mateřského třikrát zdar!   

Foto ZDE

 

| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 16. 12. 2014 | 1752 přečtení |
| Počet komentářů: 12 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server