POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Projekt 17. listopad 1939 a 1989

Cílem projektu bylo prohloubit vztah žáků k moderním dějinám našeho státu, zejména k významu státních svátků jako takových. Žáci se z různých zdrojů (knih, internetu, rozhovorů v rodinách) dozvěděli podstatné informace o příčinách, průběhu a důsledcích 17. listopadů 1939 a 1989. Ty pak přehledně zpracovali na čtvrtky. Výsledný projekt pak museli veřejně obhájit před zbytkem třídy. Šesťáci tedy již bezpečně vědí okolnosti 17. listopadu 1939, tedy kdo to byl Jan Opletal či Václav Sedláček, kolik bylo v roce 1939 zastřelených studentů, co chtěl udělat Adolf Hitler s Prahou, kam poslali nacisté naše studenty a co udělali s VŠ, znají i okolnosti dění v roce 1989 - Národní třídu a její souvislosti, význam postavy Václava Havla atd. Znají a vědí tedy daleko více než studenti VŠ - viz před nedávnem uveřejněný průzkum znalostí o 17. listopadu a věřím, že oni by se na takové ostudě  nepodíleli. Navíc se ve vzájemné kooperaci přiučili spolupráci, respektu a toleranci.

https://lh3.googleusercontent.com/-Y0m-mo9nlr0/VktYwhTw-JI/AAAAAAABOr8/Xz3Piu3BGH8/s640-Ic42/IMG_2470.JPG  https://lh3.googleusercontent.com/-krsLzT30dOg/VktYxpmNSbI/AAAAAAABOsM/uqumDkeLbMI/s640-Ic42/IMG_2472.JPG  https://lh3.googleusercontent.com/-IVgKXgYG1sw/VktYyJ5NJSI/AAAAAAABOsU/Sdri8WD1Hhc/s640-Ic42/IMG_2473.JPG

(Celý článek...)Název projektu: 17. listopad 1939 a 1989

Autor projektu: Mgr. Jiří Lux

Cíl projektu: prohloubit vztah žáků k moderním dějinám našeho státu, zejména k významu státních svátků jako takových, pochopit stěžejní význam a postavení 17. listopadů 1939 a 1989 v našich moderních dějinách, ve vzájemné kooperaci se učit spolupráci, respektu a toleranci

Třída: 6.

Období: listopad 2015

Předměty: Člověk ve společnosti, Dějepis

Motivace: Fakt, že je 17. listopad státní svátek, pozná každý žák. Ale proč je to státní svátek? To už je i dle průzkumu znalostí u studentů VŠ velký problém! Přitom oba 17. listopady klíčově ovlivnily naše moderní dějiny, v tom druhém případě i naši současnost. 17. listopad 1939 ukázal, že se český národ nacistům nepodrobí a budou to mít s námi velmi těžké. Uzavření všech českých vysokých škol a poprava studentských vůdců spojená s uvězněním řady studentů v koncentračních táborech dokonce vedly k tomu, že 17. listopad  uznal svět jako Mezinárodní den studentsva,a to jako jediný mezinárodní den s původem v naší vlasti. 17. listopad 1989 je úzce s rokem 1939 spjat také. Po padesáti letech vzpomínka na rok 1939 přerostla v otevřený protest proti již upadajícímu komunistickému režimu a následné brutální zmlácení studentů na pražské Národní třídě vedlo již k odporu proti totalitě v téměř celém národě. Výsledkem bylo nejen zvolení disidenta a vězně bývalého režimu Václava Havla prezidentem, ale i pád režimu srpu a kladiva po dlouhých více než čtyřiceti letech. Přímo tak začala doba demokracie, která přes velké ,,porodní bolesti" trvá dodnes a doufám ještě dlouho trvat bude. Fakt, že o roku 1989 si děti již mohou promluvit i se svými rodiči, pak dodává projektu jistou větší dávku autenticity a snad i blízkosti.       

Průběh projektu:

  • seznámení s cíli projektu, motivace
  • samostatné rozdělení se na skupiny, rozdání rolí ve skupině, procvičení vnitřní komunikace ve skupině
  • sběr důležitých dat z rodin, knih, internetu
  • skládání a umisťování informací na čtvrtku
  • představení projektu zbytku třídy, procvičení vnější komunikace, diskuse, zhodnocení

Foto zde

 


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 17. 11. 2015 | 2026 přečtení |
| Počet komentářů: 20 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server