POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Stručná historie naší školy

Historie školy Základní škola a Mateřská škola, Bílá Třemešná, okres Trutnov, jak zní současný název, se začíná datovat školskými reformami za vlády Marie Terezie, kdy byly zakládány na venkově při farách tzv.školy triviální. V 19. století obec zřídila vlastní obecní školu a v 30. letech 20. stol. měsťanskou školu, v jejíž budově škola zůstala do současnosti.

            

отдых в ТунисеFarní jednotřídní školu v Bílé Třemešné založil Jan Arnošt, hrabě Schaffgotsch v roce 1779. Staré zápisy ve farní kronice svědčí o tom, že čtení a psaní vyučovali pravděpodobně vysloužilí vojáci v některých staveních již mnohem dříve, než byla zřízena řádná škola.

Původní školní budova z roku 1852 byla dřevěná, krytá šindelem. Měla jednu učebnu, místnost pro učitele a příslušné hospodářské místnosti.

Prvním učitelem na farní škole byl ustanoven Jiří Bujárek z Valteřic u Jilemnice. Vyučoval 45 let, po něm jeho syn Josef i jeho vnuk, takže Bujárkové vyučovali na třemešenské škole 96 let (do roku 1875).

V roce 1892 se zahájilo vyučování v nové budově obecní školy (současné zdravotní středisko). Pro stálý přírůstek dětí se musela několikrát rozšířit. Největšího rozmachu dosáhla v roce 1914, avšak úbytek žáků po válce byl příčinou redukce školy.

Ve školním roce 1929/1930 se začalo vyučovat ve státní měšťanské škole. Zřízení této školy si vyžádalo výstavbu nové budovy. Ta byla otevřena 4. 9. 1932 a nazvána jménem Dr. Miroslava Tyrše. Prvním ředitelem byl jmenován Václav Kopecký.

Z válečných let se nám bohužel nedochovaly žádné záznamy, jelikož kronika školy nebyla v těchto dobách vedena. Krátce po válce se velké změny ve škole nekonaly.

Z posledních padesáti let uvádíme významnější milníky rozvoje naší školy:

1961 - do školní budovy zaveden vodovod

1964-65  - přistavěny 4 třídy orientované na sever dle projektu architekta Krušiny

1973 - dokončena výstavba tělocvičny s tehdy nevídanými náklady 1.393.558,- Kč

1975 - vybudována spojovací chodba mezi školou a tělocvičnou a kotelna

1978-82 výstavba MŠ

1978-80 - přístavba dalších potřebných tříd a do budovy byl zaveden plyn

1. pol. 90. let - školní jídelna přestěhována do budovy MŠ (r. 2006 proběhla její rekonstrukce)

1995 – přistavěno 1. patro školní budovy, poté se přestěhoval I. stupeň do hlavní budovy školy a školní družina do menší budovy na školní zahradě

Díky výrazné finanční pomoci obce Bílá Třemešná proběhla v dalších letech postupná rekonstrukce školy (střecha, sociální zařízení, výměna oken, fasáda, tělocvična, školní družina, dílny, parkoviště u školy, sportovní areál a dětské hřiště u školní družiny).

2009 - vybudováno II. oddělení školní družiny

 

2012 - rozšíření kapacity MŠ na 65 dětí (3. oddělení), zahájení etapy elektronizace a digitalizace - vybudována počítačová síť, zavedení elektronické třídní knihy ZŠ a MŠ.

2014 – MŠ – rozšíření parkoviště, nové oplocení školní zahrady, ŠD - rekonstrukce provizorních prostor ŠD, rozšíření potenciální kapacity ŠD na 75 žáků, zřízení školní knihovny Via Lucis

2015 – MŠ – obnova topné soustavy a přechod z vytápění elektřinou na vytápění plynem, zabezpečení prostor – kamerový systém,

2016 - strategie rozvoje, nákup pozemku, žádosti o dotaci na přístavbu MŠ a ZŠ,

2017 - otevření detašovaného pracoviště ZUŠ Melodie Hořice,

2018 - ...

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server