O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Projekt Rodina a vztahy

Ve čtvrté třídě se několik kapitol vlastivědy věnuje tématům Mezilidské vztahy (v rodině, ve třídě) a Slušné chování. My jsme tato témata zpracovali v projektovém dni.

(celý článek...)To, že jsou dnes mezilidské vztahy velmi složité a děti  se neustále ocitají v nových, pro ně neznámých, situacích, není třeba zdůrazňovat. Na nás učitelích ve škole a  doma na rodičích je, abychom jim pomohli se v těchto okamžicích orientovat a učili je, jakým způsobem se chovat a reagovat. Děti jsou nesmírně vnímavé a velmi dobře kopírují vzory chování, kterému jsou přítomny. Jsou-li doma svědky řešení problémů křikem a hádkou, chovají se podobně nejenom ve škole. Je to pro ně norma. Jak to napozorovali, tak se chovají. Vidí-li doma snahu o dohodu, vstřícné jednání v případě neshody, potom i ony samy se tak při drobných konfliktech chovaji.   Proto je potřeba neustále dětem zdůrazňovat, že příjemné a zdvořilé  vystupování a slušnost by měly být vždy na prvním místě.

Základní sociální dovednosti učí dítě rodič - pozdravit, poprosit, poděkovat. Bohužel společnost se v tomto velmi mění, a tak se smutnou praxí stává, že nejen že nepozdraví dítě, ale nemá se k tomu ani rodič, který školou prochází. O to smutnější je, že se tak mnohdy nestane ani ve chvíli, kdy je pozdraven učitelem první. A přitom už nám naše babičky říkaly, že slušnost je pozdravit, ale povinnost je odpovědět.

Projekt Rodina a vztahy ve 4. třídě se těmto problémům věnoval. Měnili jsme formy práce, ve skupinkách si děti nacvičovaly a předváděly různé situace a reakce na ně. Scénky sehrávali čtvrťáci nejprve tak, jak by to být mělo a následně tak, jak by se to v žádném případě dít nemělo (situace např. při představování, seznamování, v hromadných prostředcích, v divadle, na ulici). Některým ztvárněním jsme se opravdu zasmáli, v reálu však by tato situace byla rozhodně k pláči. V diskuzi na téma Dítě v rodině jsme zase hledali výhody a nevýhody adopce, pěstounské péče, diskutovali jsme o úplných a neúplných rodinách. Děti mě překvapovaly svými postřehy a bylo vidět, že o těchto vážných tématech opravdu přemýšlejí. Posledním tématem byly vztahy ve třídě a možnosti, jak je zlepšovat a jakým způsobem pomoci dětem, které jsou jakýmkoliv způsobem znevýhodněny.

 

 


| Autor: Mgr. Miluše Senetová | Vydáno dne 19. 06. 2019 | 913 přečtení |
| Počet komentářů: 1 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server