POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Saša Chromý vyhrál školní kolo dějepisné olympiády

Rok se s rokem sešel a ve škole vypuklo další školní kolo dějepisné olympiády. Po odchodu celé řady dlouholetých opor na střední školy bylo dlouho neznámou, zda nenastane propad, co se kvality soutěžících týče. Školní kolo ukázalo, že se není třeba obávat. Nástupci se našli a boj o první tři příčky byl vyrovnaný jako už dlouho ne. 

   

(Celý článek...)Tématem letošního ročníku je Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace. Jedná se o velmi abstraktní a do široka pojatý objem znalostí, které musí letošní účastníci prokázat. Školní kolo trvající jako již tradičně dvě celé vyučovací hodiny včetně přestávky a čítající písemný test obsahovalo otázky především z učiva sedmého ročníku - raný a vrcholný středověk u nás i v Evropě. Mohlo by se tedy i na výsledcích zdát, že měli sedmáci výhodu. Není tomu ovšem tak. Sedmáci danou problematiku od Sámovy říše přes Velkou Moravu, křížové výpravy až po třicetiletou válku teprve probírat budou. 

Počet 15 účastníků předčil organizátorova očekávání. Některé zájemce jsem musel dokonce i odmítat. Pět účastníků se zařadilo mezi úspěšné řešitele, kteří dosáhli alespoň 60% bodů z možných 70. Krásnou pátou příčku obsadila Rút Albrechtová ze sedmé třídy, jež ukořistila 45,5 bodu + jeden prémiový. Nevděčné, ale velmi pěkné čtvrté bramborové místo patří Terce Noskové z osmé třídy s celkově 47,5 body.

Boj o bednu a první tři místa se proměnil v čistě chlapeckou záležitost, kde rozhodovaly neskutečné drobnosti. Bronzovou příčku si zajistil jistě i díky svému všeobecnému přehledu Pepa Zivr ze sedmé třídy, jenž vyválčil 51 bodů. Stříbro si odnesl Vojta Žižka z osmé třídy, který Pepu neporazil na body, neboť měl také ,,jen" 51 bodů, ale obdržel navíc jeden prémiový v rozstřelové otázce. I Vojtu můžeme řadit mezi ty borce, kteří mají dějepis a nejen on tak nějak přirozeně v hlavě.

Možná překvapivým vítězem se stal sedmák Saša Chromý, který si odnáší 52 + 2 prémiové body a právem i zlato. Vítězství si ale především svou pílí a neskutečným ,,tahem na branku" jistě právem zaslouží.

Saša i Vojta určitě postupují do okresního klání. U Pepy uvidíme, snad nás bude zastupovat také, protože by byla velká škoda, kdyby jeden prémiový bod, který mu chyběl na druhé místo, rozhodl o jeho absentování. Chlapci budou na další pokračování soutěže jistě dobře připraveni. Do Trutnova budeme v polovině ledna odjíždět s přáním navázat na úspěšná minulá léta, kdy se nám podařilo probít se až na kraj. Překážkou nám už tradičně bude termínová kolize s lyžařským výcvikem, který absolvují všichni medailisté. Snad si i tak najdou na sjezdovkách čas na přípravu a následný přesun k okresnímu klání. Uvidíme!   

Foto zde

 


| Autor: Mgr. Jiří Lux | Vydáno dne 25. 11. 2018 | 1474 přečtení |
| Počet komentářů: 0 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server