POZOR! Jedná se pouze o archivní web, nový web naleznete na www.zsbt.cz
  O organizaci
  ZÁKLADNÍ ŠKOLA
  Mateřská škola
  Dokumenty
  Rubriky
  Statistika a login
školní e-mail administrace


  Novinky
20.03.2018: Finanční podpora z EU - projekty IROP a ESF
  Školní knihovna
  Školní jídelna
  Tělocvična
  Partneři
  Rodiče vítáni
rodicevitani.cz
  Mapa školství
mapaskolstvi.cz
  Vyhledávání

Vyhledat text

Základní informace pokračování


 „Psychosociální podmínky“

Adaptační program

Rodiče mohou využít návštěv mateřské školy o hlavních prázdninách před vstupem dítěte do MŠ. Rodiče mohou využít pozvání dítěte k návštěvě  mateřské školy, nebo si mohou v odpoledních hodinách na chvíli přijít s dětmi pohrát.

Společná setkání - informativní schůzka všech rodičů dětí, kde jsou seznámeny s provozem školy, školním řádem, organizačním řádem, uspořádáním životosprávy dětí, pedagogickými a provozními zaměstnanci školy a Školním vzdělávacím programem.

Zpětná vazba je formou rozhovorů, zjišťujeme požadavky rodičů směrem k mateřské škole.

Výsledkem vzájemného seznámení je skloubení domácích zvyklostí, s nimiž dítě přichází do školy s denním režimem v mateřské škole. Ve škole je vytvořen určitý řád chování a norem.

  „Organizační chod”

 Při vstupu dítěte do mateřské školy je uplatňován individuálně adaptační režim. Denní řád je dostatečně pružný a umožňuje reagovat na individuální možnosti dětí. Poměr spontánních a řízených činností je v denním režimu vyvážený.

Děti mají dostatek prostoru i času pro spontánní hru. Spontánní hry probíhají od příchodu dětí až po dopolední svačinu a po odpoledním odpočinku. Didakticky cílená činnost, přímo či nepřímo řízená je založena na aktivní účasti dětí.  Veškeré aktivity organizujeme tak, abychom děti podněcovaly k vlastní aktivitě a experimentování, aby se zapojovaly do organizace činností a pracovaly svým tempem. Vytváříme podmínky pro individuální, skupinové i frontální činnosti, děti mají možnost účastnit se společných činnosti v malých, středně velkých i velkých skupinách. Dbáme na osobní soukromí dětí, nalezení potřebného klidu a bezpečí. Činnosti se snažíme plánovat tak, aby vycházely z potřeb a zájmů dětí, jejich individuálním vzdělávacím potřebám a možnostem.

Všichni pedagogičtí pracovníci se plně věnují dětem a jejich vzdělávání. Děti se mohou zapojit i do doplňkových aktivit probíhajících v dopoledních i odpoledních hodinách.

  • Logopedický projekt
  • Sportovní školička

 „Personální zajištění“

Na mateřské škole pracuje 5 pedagogických pracovnic, které jsou plně kvalifikované. Jedna pracovnice má ukončené vysokoškolské bakalářské studium, dvě pracovnice jsou absolventky vyšší odborné školy. Dvě pedagogické pracovnice získaly kvalifikaci logopedického asistenta. Vedoucí učitelka absolvovala „Rozšiřující studium pro ředitele škol“.

Ředitel školy motivuje pracovníky k prohlubování a upevňování kvalifikace.  Pedagogičtí pracovníci mají možnost využívat nabídek různých vzdělávacích institucí s akreditací MŠMT, využívat nabídek dalšího vzdělávání pracovníků pořádaných přímo v prostorách organizace.

Rozvrh přímé práce je rozvržený tak, aby byla plně respektována bezpečnost dětí a zajištěna pedagogická péče na třídách.

 „Bezpečnost“

Za bezpečnost v mateřské škole odpovídají po celou dobu práce s dětmi pedagogičtí pracovníci školy, a to od doby převzetí dětí od jejich zástupce nebo jiné pověřené osoby až do doby jejich předání zástupci dítěte nebo jim pověřené osobě.

Hlavní učitelka určuje při vyšším počtu dětí nebo při specifických činnostech (plavání, sáňkování apod.) nebo v prostředí náročném na zajištění bezpečnost i dětí další zletilou osobu způsobilou k právním úkonům zajišťující bezpečnost dětí (nejčastěji paní uklízečka).

Při tělovýchovných aktivitách dbát zvýšené pozornosti o bezpečnost dětí, upozorňovat je na případné nebezpečí.  Zajišťuje soustavnou pomoc při cvičení, bývá vždy na nejrizikovějším místě.

Před zahájením cvičení v tělocvičně zkontroluje, zda je v tělocvičně nářadí v pořádku.

Učitelky dbají při vycházkách na bezpečné přecházení vozovky, používají terčík!

Při pobytu na školní zahradě nedovolí učitelky dětem bez dozoru na průlezky, houpačky a jiné nářadí, kde hrozí nebezpečí úrazu. Nedovolí dětem samostatné vzdálení do prostor zahrady, kam sama nevidí, kde nemá o dětech přehled.

Při převlékání dětí v šatnách vykonává učitelka stálý dozor, sama se obléká, až když jsou děti připraveny na pobyt venku.

Pedagogický pracovník předá dítě pověřené osobě jen na základě písemného pověření zástupcem dítěte.

Budova školy se k zajištění bezpečnosti dětí zamyká, a to vždy v době od 8.30 do 12.00 hod. Kdokoli přijde v tomto časovém rozmezí, musí použít zvonku a vyčkat příchodu personálu.

 „Prezentace a spolupráce“

Prezentaci školy vidíme v současné době jako velmi potřebnou.

Uskutečňujeme ji těmito metodami:

·        na informační tabuli MŠ umístěné v obci

·        prezentací školy na veřejnosti - velikonoční a vánoční výstava výrobků dětí

·        kulturním vystoupením

·        den otevřených dveří při příležitosti „ Zápisu dětí do MŠ“

·        textem v obecním časopise 

 Spolupráce se zřizovatelem:

Vzájemnou dohodou uskutečňovat účelné změny v materiálně technické oblasti.

 

Spolupráce se Základní školou Bílá Třemešná:

Společná účast na sportovních a kulturních akcích v obci.

 Například:

·        návštěvy divadelních představení

·        vystoupení dětí na vánoční a velikonoční výstavě

·        beseda s učitelkou z prvního stupně s rodiči budoucích školáků

·        návštěva školy - ,,co je vyučování“

 Spolupráce s MŠ v okolí:

Předávání nových poznatků a námětů pro výchovnou práci. Bližší spolupráce s MŠ Třebihošť.

Například:

·        společná divadelní představení v naší mateřské škole

·        plavání v krytém bazénu v Hořicích

·        sportovní olympiáda

 Spolupráce s rodiči:

Předávání poznatků a zkušeností při každodenním styku s rodiči, vzájemnou dohodou uskutečňovat optimální výchovu a vzdělávání. Rozvíjení společenství rodiny a MŠ na základě vzájemné tolerance a partnerství, bereme v úvahu prostředí, ve kterém dítě žije.

Umožníme rodičům přímou účast ve výchovně vzdělávacím procesu. Podporujeme iniciativu ze strany rodičů, pomoc škole. Bereme ohledy na potřeby dětí a jejich domácí zvyky.

Například:

·        soutěže pro děti spojené s opékáním vuřtů

·        společné zdobení vánočních perníčků

·        pomoc rodičů při drobných opravách

·        akademie - vystoupení dětí

·        slavnostní rozloučení s předškoláky

·        pomoc rodičů v době školního výletu

Spolupráce se školní jídelnou:

·        dbáme na zdravou výživu a dostatečné množství tekutin

·        do jídla děti nenutíme

 Spolupráce s Pedagogicko - psychologickou poradnou v Trutnově, Jičíně:

·        odklady školní docházky

·        řešení výchovných a vzdělávacích problémů

  „Charakteristika tříd“

          Kapacita školy je 65 dětí. Mateřská škola má celkem tři třídy. Všechny třídy jsou věkově smíšené. Děti mají možnost být ve stejné třídě se svým sourozencem, či kamarádem. Třídní program je přizpůsoben věku a individuálním potřebám dětí ve smíšených třídách. Spojování tříd se snažíme maximálně omezovat.

  1. Třída „Vrabčáci“ – 21 dětí

Třída má dostatečně prostornou hernu, která umožňuje dětem jak skupinkové, tak i individuální hry. Děti mají vlastní šatnu, výdejnu. Hygienické zařízení je společné s dětmi ze třetí třídy. Do denního programu je pravidelně zařazována volná hra, pohybové aktivity, didakticky cílená činnost, jak přímo či nepřímo řízená. Děti na třídě mají jasně společně vytvořená pravidla soužití.

  1. Třída „Kočičky“ – 28 dětí 

Třída s největšími prostory, které poskytují dětem dostatek možností pro spontánní hru, najít si koutek jenom pro sebe. Třída má vlastní výdejnu, šatnu, hygienické zařízení. Práce vychází z dobrých vztahů mezi učitelkami a dětmi. Třída má společně vytvořena pravidla soužití ve třídě. Prostory druhé třídy jsou v odpoledních hodinách využívány na doplňkové aktivity, šachový kroužek. Práce na třídě je založena na vzájemné spolupráci a toleranci, respektování individuálních a věkových zvláštností každého z nás. Zvýšená péče v didakticky cílených činnostech je věnována dětem s odkladem školní docházky.

  1. Třída „Broučci“ – 16 dětí

Nabízí dětem dostatečně možnosti jak pro pohybové aktivity, tak i pro spontánní hru, didakticky cílenou činnost. Děti ze třetí třídy mají samostatnou šatnu, hygienické zařízení je společné s dětmi z první třídy. Stravování dětí je zajištěno v první třídě. Třída má jasná, společně vytvořená pravidla. Prostor je v odpoledních hodinách pravidelně využívaný k doplňkovým aktivitám, realizace logopedického projektu na škole.

  „Organizace dne“

         Velký důraz v organizaci dne je kladen na spontánní hru dětí, která se ve vyváženém poměru prolíná s činnostmi cílenými, jak přímo tak i nepřímo řízenými pedagogem.

 

6.15 – 8.30

Příchod dětí do mateřské školy, předávání dětí pedagogickým pracovnicím do třídy, volně spontánní zájmové aktivity, pohybové aktivity.

8.30

Svačina

     9.00 -  9.30

Volné činnosti a aktivity dětí, činnosti řízené (jak přímo, tak i nepřímo) pedagogickými pracovníky zaměřené především na hry a zájmovou činnost.

   

Osobní hygiena, příprava na pobyt venku.

9.30 -11.30

Pobyt dětí venku.

11.30 -12.00

Oběd a osobní hygiena dětí.

12.00 -13.45

Spánek a odpočinek dětí respektující rozdílné potřeby dětí, individuální práce s dětmi s nižší potřebou spánku.

13.45 -16.00

Hygieny, svačina. Volné činnosti a aktivity dětí řízené pedagogickými pracovníky zaměřené především na hry, zájmové činnosti a pohybové aktivity dětí, v případě pěkného počasí mohou probíhat na zahradě mateřské školy.


| Autor: Markéta Jáklová, DiS. | Vydáno dne 17. 09. 2014 | 2484 přečtení |
| Počet komentářů: 8 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server